تبلیغات
پرچمداران بصیرت - رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخبگان استان کرمانشاه

مدیریت فرهنگی سازمان بسیج دانشجویی استان قم

رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخبگان استان کرمانشاه

تاریخ:سه شنبه 26 مهر 1390-01:36 ب.ظ

رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخبگان استان کرمانشاه مورد تاکید قرار دادند؛
ضرورت الگوسازی برای نسل جوان کشور در همه عرصه ها (۱۳۹۰/۰۷/۲۶ - ۱۲:۳۶)

صدها نفر از برگزیدگان و منتخبین علمی، فرهنگی، ادبی، هنری، ورزشی، اجتماعی و اقتصادی استان كرمانشاه صبح امروز(سه شنبه) و در هفتمین روز سفر رهبر معظم انقلاب به این استان، با ایشان دیدار كردند و به تبادل نظر در زمینه های گوناگون پرداختند.
حضرت آیت الله خامنه ای پس از شنیدن دیدگاهها و مطالب 13 نفر از برگزیدگان استان كه 1 ساعت و نیم به طول انجامید، زمینه را برای حركت كاروان ملی ایرانیان به سمت اهداف و افق های درخشان فراهم خواندند و با تحسین اهداف بلند پروازانه جوانان در ترسیم افق آینده كشور تأكید كردند: به یاری پروردگار و همت و تلاش عموم مردم به ویژه فرهیختگان و نخبگان، ملت عزیز ایران در آینده از ذخایر "علمی و فرهنگی و تمدنی فراوان تری" برخوردار خواهد بود.

ایشان، با ابراز خرسندی از دیدار به یادماندنی و پُر مغز با منتخبین استان كرمانشاه، این استان را سینه ستبر و چهره زیبای ایران در عرصه های علمی، هنری، فرهنگی و ادبی خواندند و با اشاره به روحیه پهلوانی و تلاش تحسین برانگیز انقلابی در استان افزودند: همه ویژگیهای لازم و خصائل نیكو در این استان نخبه پرور جمع شده است.
حضرت آیت الله خامنه ای با یادآوری آشنایی دیرین خود با شماری از فرهیختگان و اندیشمندان استان كرمانشاه، افزودند: متأسفانه چهره حقیقی علمی، ادبی و هنری این منطقه، آنگونه كه باید و شاید شناخته شده نیست و مراكز تبلیغات و صدا و سیما باید به كمك زبدگان منطقه، در این زمینه تلاش كنند.
رهبر انقلاب اسلامی، هدف اصلی از دیدار با برگزیدگان و منتخبین را "ترویج  تكریم نخبگان و صاحبان فكر و خلاقیت" ، خواندند و خاطر نشان كردند: قدرشناسی از برجستگان جامعه و احترام به آنها، باید به عرف و عادتی همگانی تبدیل شود.
ایشان، شناسایی و معرفی نخبگان و تكریم آنان را زمینه ساز الگوسازی در جامعه برشمردند و افزودند: انگیزه دیگر رهبری از حضور در چنین جلساتی، تأكید بر ضرورت الگوسازی برای نسل جوان در همه عرصه ها و زمینه هاست.
ایشان، تلاش شبكه های رسانه ای نظام استبداد بین المللی را برای برجسته كردن الگوهای منحرف و سخیف، برگرفته از اهداف خطرناك پروتكل های صهیونیستی دانستند و افزودند: این الگوسازی شبكه ای، بر اساس سیاست های مشخص و مدون صورت می گیرد.
حضرت آیت الله خامنه ای، آشكار شدن استعداد ذاتی ملت ایران را دومین هدف دیدار با منتخبان و نخبگان خواندند و با اشاره به سیاست قدیمی استعمار در تحقیر و ناكارآمد جلوه دادن مردم ایران تأكید كردند: جوانان و نخبگان ملت در 32 سال اخیر بطلان این سیاست ضد ایرانی را با پیشرفتهای گاه اعجاب انگیز علمی و فناوری اثبات كرده اند.
رهبر انقلاب اسلامی، بار دیگر، استعداد ایرانیان را از متوسط استعداد جهانی بالاتر خواندند و با یادآوری تاریخ و میراث پر افتخار فرهنگی كشور افزودند: روزگاری كه غرب در تاریكی مطلق علمی به سر می بُرد، ایران پیشتاز و پیشانی قافله برجسته علمی در كشورهای اسلامی بود.
ایشان افزودند: این واقعیات تاریخی، نشان دهنده استعداد برتر و ذخایر سرشار انسانی در این نقطه عالم است كه این استعداد ذاتی و درخشان، باید امروز، بار دیگر، آشكار شود.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اعلام نتایج تحقیقات مراكز جهانی مبنی بر "چند برابر بودن سرعت و شتاب رشد علمی ایران در مقایسه با متوسط جهانی" افزودند: با تكیه بر باور جوان ایرانی به استعدادهای خود ضمن حفظ و افزایش این شتاب امیدبخش، به مرزهای كنونی علم می رسیم و با پشت سر گذاشتن این مرزها، افق های نوین علمی را در مقابل جامعه بشری خواهیم گشود.
رهبر انقلاب اسلامی، خدمت به تعالی انسان را هدف حقیقی و اصلی پیشرفتها و برجستگی های بشری دانستند و با اشاره به سوء استفاده زورگویان و سرمایه‌اندوزان جهانی از علم و هنر افزودند: هالیوود به عنوان مركز سینمای جهانی در خدمت انحطاط بشر است و نصیب ملتهای افغانستان و عراق از علم غربی فقط بمب و سلاح شیمیایی است.
حضرت آیت الله خامنه ای علم و هنر را در ذات خود، موهبت های الهی برشمردند و افزودند: ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی، این پدیده های متعالی را در خدمت اسلام و معنویت و تعالی بشر قرار خواهد داد.
ایشان در پایان سخنانشان، استفاده صحیح و برنامه ریزی شده از نبوغ و استعداد جوانان و نخبگانِ همه عرصه ها را، از واجب ترین وظایف مسئولان خواندند و تأكید كردند: جریان نوآور و خلاق جاری در كشور، باید تقویت شود تا انشاءالله  آینده درخشان ایرانیان را رقم زند.
در ابتدای این دیدار جمعی از منتخبین استان كرمانشاه، مطالب مورد نظر فرهیختگان و برگزیدگان استان را با رهبر انقلاب اسلامی در میان گذاشتند.
اسامی منتخبین و مهمترین محور سخنان آنها به این شرح است:
ـ ماموستا ملا محمد محمدی امام جمعه اهل سنت كرمانشاه؛ بر وحدت سنی و شیعه و استمرار حضور هموطنان اهل سنت در همه عرصه های دفاع از اسلام، انقلاب و ایران تأكید كرد.
ـ پرفسور مجتبی شمسی پور، دانشمند برتر جهان اسلام و مؤلف كتاب سال؛ تبدیل پیشرفتهای علمی به فناوریهای مورد نیاز كشور را زمینه ساز شتاب بیشتر اقتدار علمی ایران خواند.
ـ استاد عبدالله جواری، استاد خوشنویسی و چهره ماندگار؛ پیشنهاد تأسیس دانشگاه هنر در استان كرمانشاه را ارائه داد
ـ مریم هاشمی فرود، بسیجی و برنده مدال طلای وشوی مسابقات جهانی؛ ضمن تقدیم مدال جهانی خود به رهبر معظم انقلاب گفت: استعداد جوانان لایق ایرانی در عرصه های مختلف ورزشی، در صورت برنامه ریزی بهتر، درخشش و شكوفایی فراوان تری خواهد یافت.
ـ سیدقباد رهبر زاده دكترای دندانپزشكی، برادر شهید و از هموطنان اهل حق؛ شهیدان جامعه اهل حق را نشاندهنده همراهی همیشگی آنان با انقلاب كبیر اسلامی دانست.
ـ امیرحسین نوروز نژاد، رتبه اول جشنواره خوارزمی و فرزند شهید؛ خواستار حمایت بیشتر و برنامه ریزی شده مراكز مربوط از استعدادهای جوان و تجهیز دانشگاههای استان شد.
ـ زهرا جامه بزرگ، رتبه اول دكترای دانشگاه علامه طباطبایی، توجه بیشتر به "تكنولوژی آموزشی" را در حل برخی مشكلات آموزشی ـ اجتماعی مؤثر دانست.
ـ جهانبخش رحمتی از سران و معتمدان ایل تركاشوند، گفت: عشایر به عنوان سربازان اسلام و ایران همچنان در صف مقدم همه عرصه های دفاع از انقلاب قرار دارند.
ـ استاد محمدعلی سلطانی، پژوهشگر و نویسنده اهل سنت، با اشاره به فرهنگ كهن و غنی استان، روابط برادرانه پیروان همه مذاهب و اقوام مختلف در منطقه را نمونه خواند و این استان را از پایگاههای خدمات متقابل اسلام و ایران دانست
ـ آسیابانی از فرماندهان و بسیجیان دوران جنگ تحمیلی با خاطراتی از حماسه دفاع مقدس، فضای جلسه را با عطر ایثار و استقامت رزمندگان و شهداء معطر كرد.
ـ هوشمند دولت یاری،كشاورز نمونه گندم كار و جوان برگزیده جشنواره علی اكبر، ایجاد تشكل های مردمی در بخش كشاورزی را باعث ثبات قیمت ها و توسعه صادرات كشاورزی استان دانست.
ـ مریم صحرارو، رتبه اول المپیاد شیمی، تسریع در تكمیل طرح پردیس غرب كشور را خواستار شد.
ـ امید اسلام پناه، دبیر نمونه كشور، زبان فارسی را دارای ظرفیت تبدیل شدن به زبان مرجع علمی در جهان دانست و برای تحقق این مهم پیشنهاداتی بیان كرد.
در پایان این دیدار منتخبان و برگزیدگان استان نماز ظهر و عصر را به امامت رهبر انقلاب اسلامی اقامه كردند.

بیانات در دیدار نخبگان و برگزیدگان كرمانشاه 

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌

 این جلسه، بسیار جلسه‌ى شیرین و مطلوب و به‌یادماندنى‌اى بود، متنوع، با مطالبى پرمغز و پرمضمون. از بیاناتى كه كردند، من حقیقتاً بهره بردم و استفاده كردم. همچنین این جلسه موجب میشود كه یك معرفت بیشترى نسبت به كرمانشاه و برگزیدگان این استان و استعداد نخبه‌پرورى این استان، براى بنده و امثال بنده به وجود بیاید. یكى از آقایان فرمودند كه استان سینه‌ى ستبر ایران است - كه چه تعبیر زیبا و پرمغزى است - میخواهم عرض بكنم كه علاوه‌ى بر این، چهره‌ى زیباى ایران هم هست؛ علم و هنر و ادب و تلاش انقلابى و ورزش و روحیه‌هاى پهلوانى و همه چیز بحمدالله با هم در این استان جمع شده است.

 البته من از قبل از انقلاب با بعضى از چهره‌هاى نخبه و برجسته‌ى استان آشنا بودم؛ از جمله، مرحوم یدالله بهزاد كه دوست قدیمى ما بود. ایشان مكرر مشهد مى‌آمدند. مرحوم بهزاد ضمن دارا بودن از طبع شعرِ خیلى خوب - بخصوص در قصیده و قطعه، كه ایشان انصافاً در كشور برجسته و ممتاز بود - همان روحیه و خلقیات پهلوانىِ كرمانشاه هم در ایشان بود. ایشان یك سفر مشهد آمده بود، و همان موقع من تحت تعقیب بودم؛ از مشهد خارج شده بودم، رفته بودم یك محل دوردستى. یك وقت دیدم آقاى بهزاد و بعضى از دوستان دیگرِ انجمن ادبى مشهد آمدند آنجا براى دیدن ما؛ با اینكه این كار خطرناك بود. این مرد اهل كارهاى مبارزاتى به آن شكل نبود، اما رفاقت و دوستى و صمیمیت، او را به این وادى كشانده بود. اینها تحسین‌برانگیز است.

 با مرحوم كیوان سمیعى هم - كه حقاً و انصافاً یك دانشمند محقق و كم‌نظیر بود - آشنا بودم. ایشان علاوه بر كتابى كه در شرح حال مرحوم سردار كابلى نوشته - كه خود آن كتاب با اینكه شرح حال است، اما پر از مطلب و تحقیق و مضمون است - یك كتاب دیگرى هم دارد كه هر چه فكر كردم، اسمش یادم نیامد ...(1) بله، درست است؛ «تحقیقات ادبى» است. واقعاً  انسان احساس میكند كه این مرد در حد محمد قزوینى و شخصیتهاى اینجورى قرار میگیرد، از لحاظ تحقیق، اطلاعات وسیع در زمینه‌ى ادبیات، تاریخ و همه چیز؛ انصافاً شخصیت برجسته‌اى بود.

 مرحوم آقاى نجومى (رضوان‌الله علیه) هم كه ما از اوائل انقلاب خدمت ایشان رسیدیم و با ایشان آشنا شدیم؛ انصافاً مرد جامعى بود - هم فقیه بود، هم ادیب بود، هم هنرمند بود - شخصیت كم‌نظیرى در بین روحانیون بود.

 البته در گذشته، از دوران قم هم با نخبگان روحانى این استان آشنا بودیم؛ مرحوم آقاى حاج آقا مجتبى حاج آخوند (رحمة الله علیه)، مرحوم شهید حاج آقا بهاء محمدى عراقى و بعضى دیگر از دوستان؛ در عین حال باید عرض كنم كه چهره‌ى حقیقى علمى و هنرى و ادبى كرمانشاه، آنچنان كه باید، شناخته شده نیست؛ و این جاى افسوس و دریغ است. حق این است كه مسئولین تبلیغات كشور و صدا و سیما، به كمك خود زبدگان و نخبگان این منطقه، كرمانشاه را معرفى كنند. حالا یك بخش، مربوط به گذشته‌ى كرمانشاه است، یك بخش مربوط به امروزِ كرمانشاه است. امروز خوشبختانه استعدادها خیلى بالاست؛ كه امروز در بیاناتى كه دوستان در اینجا كردند، نمونه‌اى از این استعداد بالاى استان مشاهده شد. كسى مثل آقاى پروفسور شمسى‌پور واقعاً جزو مفاخرند. اینها نه فقط مایه‌ى افتخار استان هستند، بلكه حقاً و انصافاً جزو مفاخر كشورند. شناخته شدن اینها امیدبخش است. این جوانهاى عزیزى كه صحبت كردند، هر كدام در بخش خود نویدبخشند؛ نویدبخش یك آینده‌ى بهتر براى كل كشورند.

 دو روز پیش هم كه در دانشگاه بودیم، بعضى از جوانها در آنجا مطالبى گفتند و پیشنهادهائى كردند كه من لذت بردم. ممكن است برخى از آنچه كه در ذهن و آرزوى این جوانان هست، با واقعیت تطبیق نكند، یعنى بلندپروازى به حساب بیاید؛ لیكن همین خوب است، همین مطلوب است كه جوانهاى ما بلندپروازى كنند، افقهاى بلند و دوردست را در نظر بگیرند و به سمت آن حركت كنیم.

 امروز خوشبختانه در كشور، این همت، این انگیزه و این زمینه وجود دارد؛ اما یك روزى نبود. در دوران رژیم طاغوت، زمینه براى رشد استعدادهاى گوناگون واقعاً وجود نداشت. آن كسانى كه در خودشان به صورت شخصى انگیزه‌هائى وجود داشت، دنبال انگیزه‌هاى شخصى حركت كرده بودند؛ همیشه هم همین جور است. یك وقت هست یك كاروان به راه مى‌افتد، یك كاروان ملى حركت میكند؛ این، زمینه لازم دارد، فضا لازم دارد. امروز این زمینه و فضا هست، اما دیروز نبود. لذا آنچه كه ما از مفاخر علمى و ادبى و هنرى و دینى و غیره در گذشته داریم، میتوانیم امیدوار باشیم كه در آینده ان‌شاءالله به همت و توان و تلاش و كوشش جوانان ما و مردان و زنان مؤمن ما و به توفیق الهى، چندین برابرِ آنها موجودى خواهیم داشت.

 دیدار برگزیدگان - كه من در استانهاى مختلف اینجور دیدارى را معمولاً تدارك میكنم و این دیدارها براى خود من خیلى مفید است - در درجه‌ى اول، براى تكریم برگزیدگان است؛ تكریم خلاقیت است. ما میخواهیم این را به صورت یك سنت در جامعه شاهد باشیم كه به كسانى كه صاحب دانشند، صاحب خلاقیتند، یك تلاش برجسته‌اى را كرده‌اند یا میتوانند بكنند، احترام گذاشته شود. بسیارى از كسانى كه كشورها را با تلاش علمى خودشان، با فكر خودشان پیش میبرند، انتظار پاداش مادى ندارند؛ اما انتظار قدرشناسى دارند. ما میخواهیم این قدرشناسى انجام بگیرد. نه اینكه فقط این بنده‌ى حقیر قدرشناسى كنم - كه خب، این چیز مهمى نیست - میخواهیم این به صورت یك سنت در كشور ما، در جامعه‌ى ما، در بین مردم ما رائج شود؛ كه اگر یك نقطه‌ى برجسته‌اى در اندیشه، در فكر، در تلاش و مجاهدت دیده شد، به آن احترام گذاشته شود. انگیزه‌ى اول ما این است.

 خوشبختانه در همه‌ى نقاط كشور هم از این نقطه‌هاى برجسته وجود دارد. من در بعضى از استانها مشاهده كردم كه یك دانشمندى، عالمى، كتابى را در زمینه‌ى مورد علاقه‌ى بنده منتشر كرده، بنده هم با اینكه اهل كتاب خواندنم و غالباً از منشورات و كتابها مطلعم، اما اسم این كتاب حتّى به گوش من نرسیده، حتّى اسم این مؤلف را هم نشنیده‌ام؛ تعجب كردم. این نشان‌دهنده‌ى این است كه ما ذخائر و گنجینه‌هاى فراوانى داریم كه پنهان است؛ باید اینها را آشكار كنیم، چهره‌هاى برجسته‌مان را باید بشناسیم، باید مردم بدانند. نفس این اطلاع و آگاهى و آشنائى، اولین مرتبه‌ى تقدیر از اینهاست. علاوه بر این، آن نكته‌ى دومِ مورد نظر ما به وجود مى‌آید؛ كه انگیزه‌ى دوم من از تشكیل این جلسات، الگوسازى است.

 امروز سعى میشود در زمینه‌هاى گوناگون براى جوامع مختلف الگو تراشیده بشود. حقیقتاً سیاستهائى این را دنبال میكنند. وقتى شما مى‌بینید فرضاً یك موجود منحرف دوجنسى بدون اینكه یك هنر فوق‌العاده برجسته‌اى داشته باشد، یكهو اول در تمام رسانه‌هاى آمریكائى و بعد غربى، اسم و رسم پیدا میكند و مجلات معتبر و پرتیراژ غربى عكسهاى او را، زندگینامه‌ى او را، سنین مختلف او را، شكلهاى گوناگون زنانه و مردانه‌ى او را منعكس میكنند، این را نمیشود حمل بر یك امر تصادفى كرد؛ این، فكرشده است. اینها الگوسازى‌هائى است براى منحرف كردن نسلهاى بشرى. آماج حمله هم فقط ایران نیست. با مشاهده‌ى این چیزها، در ذهن انسان تأیید میشود آن چیزى كه سالها قبل به عنوان پروتكلهاى صهیونیستى در دنیا منتشر شد و به زبانهاى مختلف ترجمه شد؛ كه یكى از مواد آن پروتكلها این بود كه باید نسلهاى بشرى از رویّه‌ها و روشهاى انسانىِ متعارف دور بشوند؛ دچار انحرافات اخلاقى بشوند. حالا هدف چیست، جاى بحث فراوانى دارد. یكى از اصول كارهاى فراهم كنندگان این تفكر انحرافى و خطرناك صهیونیستى، همین بوده. انسان روزهاى اول شاید باور نمیكرد، اما بتدریج انسان باور میكند. میخواهند الگوسازى كنند؛ حالا این نوعِ بدترش است، اما شكلهاى گوناگون دیگرى هم دارد.

 ما نیاز داریم براى جوان خودمان، براى نسل نونهال خودمان، الگوهائى را از بخشهاى مختلف مشخص كنیم؛ آن كس كه علاقه‌ى به علم دارد، آن كس كه علاقه‌ى به هنر دارد، آن كس كه علاقه‌ى به ادبیات دارد، آن كس كه علاقه‌ى به تاریخ دارد، آن كس كه علاقه‌ى به كارهاى عملى دارد، آن كس كه علاقه‌ى به كشاورزى یا صنعت یا فناورى دارد، هر كدام بتوانند الگوهاى شایسته‌ى خودشان را پیدا كنند. این یكى از كارهاى لازم ماست، كه تشكیل این جلسات به ما كمك میكند.

 یك نكته‌ى دیگر هم كه مهم است، نشان دادن استعداد ذاتى كشور و ملت ماست؛ نه به بیگانگان، بلكه به خودمان. یكى از چیزهائى كه ما را باید نسبت به موقعیتهاى خودمان بشدت هوشیار كند، این است كه در طول ده‌ها سال تبلیغات شده بود كه ایرانى ناكارآمد است؛ باید از دیگران بیاموزد، باید از دیگران تقلید كند، باید به دامن دیگران متوسل و متشبث شود. در دوران جوانى و نوجوانى‌هاى ما این جزو چیزهاى رائج بود. تا صحبت یك چیزى میشد، میگفتند اینجا كه خب، نمیشود این چیزها را بسازند. میخواستند توى یك شهر بر روى یك خیابانى پل بسازند، باید مهندس خارجى مى‌آمد؛ اگر میخواستند یك سد بسازند، باید چندین شركت خارجى و مهندسین  و متخصصین خارجى مى‌آمدند؛ یكى دیواره‌ى سد را میساخت، یكى توربین را میساخت، یكى بقیه‌ى دستگاه‌ها را میساخت؛ اصلاً تصور نمیشد. حتّى تا اوائل انقلاب، این فكر بود. من فراموش نمیكنم؛ بنا بود یك نیروگاه گازى را یك جائى بسازند - از قبل از انقلاب نیمه‌كاره مانده بود - به مسئولینش میگفتیم این كار را انجام بدهید؛ آمدند پیش من - من آن وقت رئیس جمهور بودم - گفتند آقا اصلاً امكان ندارد. آنها باورشان نمى‌آمد. خب، امروز مهندسین كشور ما، جوانان ما، پیشرفته‌ترین نیروگاه‌ها را در شكلهاى مختلف، در انواع مختلفِ خودش دارند میسازند. ما امروز میتوانیم نیروگاه هسته‌اى بسازیم. این استعدادها شناخته شده نبود.

 سالهاى متمادى روى این قضیه كار شد. از حدود صد و پنجاه سال پیش كه بتدریج فرهنگ غربى، روش غربى، نمودارهاى تمدن غربى و پیشرفت فناورى غربى وارد كشور شد، بتدریج این مسئله جا افتاد؛ هم گفته شد و تأكید شد، هم در عمل اینجور معلوم شد كه از ایرانى كارى برنمى‌آید. فراموش كردند كه تاریخ ما، میراث گذشته‌ى ما سرشار از افتخارات علمى است. آن روزى كه در دنیاى غرب خبرى نبود، آن روزى كه آنجا اگر یك پیشرفت علمى به وجود مى‌آمد، یك كشف علمى میشد، كاشف را به جرم جادوگرى آتش میزدند، آن روزى كه تاریكى علمىِ مطلق بر منطقه‌ى اروپا حاكم بود - كه در این زمینه حرفها هست - آن روز كشور ما پیشرو كشورهاى اسلامى بوده. این پیشرفتها مال دنیاى اسلام است، اما ایران پیشانى كشورهاى اسلامى بود در پیشرفتهاى گوناگون علمى؛ در فلسفه، در علوم عقلى، حتّى در علوم شرعى، در فقه، در حدیث. بیشترین كتابهاى حدیث در آن دوره‌ها - چه حدیث اهل سنت، چه حدیث شیعه - مال ایرانى‌هاست؛ نویسندگان ایرانى، محدثین ایرانى، فقهاى ایرانى؛ آن وقت تا برسد به علوم طبیعى، در پزشكى، در داروسازى، در مهندسى، در ستاره‌شناسى و در بقیه‌ى علوم. خب، این گذشته‌ى ماست؛ این نشان‌دهنده‌ى وجود یك استعداد برتر و یك ذخیره‌ى استعدادىِ سرشار در این منطقه‌ى از جغرافیاى عالم است. ما چرا باید این را فراموش میكردیم؟ فراموش كردیم. امروز میخواهیم نشان بدهیم كه اینجورى نیست.

 خب، البته در زبان بارها بنده گفته‌ام، این قضیه را تكرار كرده‌ام، شاید اوائل هم شعارى به نظر مى‌آمد، كه میگفتیم استعداد ایرانى از متوسط استعداد بشرىِ بین‌المللى بالاتر است؛ این را ما اطلاع داشتیم. بعضى‌ها فكر میكردند این شعار است؛ اما خب، الحمدلله دارد یواش یواش نشان داده میشود.

 همین رشد پیشرفت علمى كه اشاره كردند - كه بنده هم بارها این را گفته‌ام - این یك واقعیتى است؛ این آمارهاى بین‌المللى است. درست است كه ما آنجائى كه بالفعل از لحاظ علمى رسیدیم، عقب‌تر از بالفعل دنیاست، به مراحلى و منازلى؛ اما این به خاطر عقب‌ماندگى قدیمى ماست. حركتمان به سمت جلو، سرعت بسیارى داشته؛ چندین برابر سرعت متوسط عالم. اگر همین سرعت را حفظ كنیم، بلكه افزایش بدهیم، مسلّماً به خطوط مرزى علم خواهیم رسید و این خطوط مرزى را خواهیم شكست و جلو خواهیم رفت؛ این اتفاق خواهد افتاد. جوان كشور ما باید این را باور كند؛ یكى از راه‌هاى باورش همین است. امروز اینجا جوان مى‌آید صحبت میكند؛ حرف نو، نكته‌ى نو و پیشنهاد جدید را با روحیه‌ى خوب در اینجا ارائه میدهد. استادان برجسته و بزرگ در علم، در هنر، در خطاطى، در بقیه‌ى رشته‌ها مى‌آیند حرف میزنند؛ مطالب نو، نكته‌هاى نو میگویند. اینها باید منعكس بشود تا جوان كشور ما باور كند.

 نكته‌ى دیگرى هم كه من باید عرض كنم، این است كه برجستگى‌هاى یك جامعه در این زمینه‌هاى ذهنى و فكرى و علمى باید در خدمت تعالى انسان قرار بگیرد. امروز در دنیا اینجور نیست؛ امروز در دنیا نه علم در خدمت تعالى انسان است، نه هنر و نه بقیه‌ى چیزها. خب، یك نمونه‌ى هنر، سینماست. قله‌ى سینماى دنیا، هالیوود است. این دستگاه‌هاى هنرى دنیا چقدر به اخلاق بشرى، به معنویت انسان، به امیدبخشى به انسان كمك میكنند؟ عكس قضیه است؛ نمیشود گفت صفر، مبالغى زیر صفر! یعنى بنیانهاى اخلاقى را، بنیانهاى فكرى را، تعالى بشرى را تخریب میكنند. امروز در دنیا، هنر در خدمت تعالى انسان نیست؛ علم هم همین جور. علم در خدمت سرمایه‌دارى است، در خدمت ثروت‌اندوزان است. دانش بشرى امروز در خدمت كسانى است كه كمپانى‌هاى بزرگ اقتصادى مال اینهاست؛ جنگها را اینها راه مى‌اندازند، انسانها را اینها میكُشند، كشتارهاى جمعى را اینها میكنند؛ علم در خدمت اینهاست. علم در خدمت مردم محروم افغانستان نیست. علمى كه به افغانستان رفته، همان هواپیمائى است كه بالاى سرشان میرود، بمبارانشان میكند. علمى كه آن روز به عراق آمد، ابزارهاى شیمیائى بود كه حلبچه را به آن روز درآورد. در این مناطق، علم اینجورى است. علم در خود كشورهاى غربى هم همین طور است. بله، ثروتِ یك جمعى را، یك اقلیتى را بالا برده؛ خود آن ثروت موجب شده كه علم پیشرفت پیدا كند؛ اما علم شده یك ابزارى براى تبعیض و عدم تعادل اجتماعات و عقب‌رفتگى اجتماعات. ما باید این را برگردانیم.

 ذات علم، اینجورى نیست. علم به طور طبیعى و ذاتى یك پدیده‌ى الهى است، یك نعمت الهى است، یك موهبت الهى است؛ هنر هم همین جور، قریحه‌هاى هنرى هم همین جور؛ اینها همه موهبتهاى پروردگار است. اختیار و انتخاب انسان است كه این موهبتها را در راه درست یا در راه غلط قرار میدهد. انسان مادىِ بى‌خداىِ تمدن صنعتى اینها را در خدمت غیر خدا قرار داده، انسان خدائىِ الهىِ معنوىِ جمهورى اسلامى و دنیاى اسلام میتواند همه‌ى اینها را در خدمت انسان قرار بدهد. این را باید هدف قرار داد، این را باید مورد توجه قرار داد. ما بایستى برجستگى‌هاى جامعه را در خدمت معنویت انسان قرار بدهیم.

 من آنچه كه در پایان عرایضم - چون اذان نزدیك است - عرض میكنم، این است كه خوشبختانه ما در سرتاسر كشور نشانه‌هاى وجود نبوغها و برجستگى‌ها و برترى‌هاى استعدادى را شاهدیم؛ این را باید قدر بدانیم. مسئولین كشور، از جمله واجبترین كارهایشان همین است. امروز در میان همین پیشنهادهائى كه شد، یكى این بود كه اساتید برجسته متمركز بشوند، در جاهائى مورد توجه قرار بگیرند، از وجود اینها استفاده بشود؛ این كاملاً درست است. جوانهاى برجسته همین جور. بنیاد نخبگان - كه الحمدلله تلاشهاى خوبى دارد - همین جور باید دنبال كند. ما بایستى این جریان نوآور جامعه را كه به معناى واقعى كلمه مشغول خلاقیت است، تقویت كنیم. ان‌شاءالله این به آینده‌ى خوبى براى كشور منتهى خواهد شد.

 من از دیدار امروز خوشحالم. همه‌ى شما برادران و خواهران عزیز را به خدا میسپارم. از این كتابها و نوشته‌ها و مدالى(2) كه شما عزیزان، اینجا به ما لطف كردید، من تشكر میكنم. امیدوارم ان‌شاءالله همه‌ى شما مشمول لطف و تفضل پروردگار قرار بگیرید.

    والسّلام علیكم و رحمةالله و بركاته‌


نوع مطلب : اخبار 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
How do you strengthen your Achilles tendon?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 07:09 ق.ظ
Hi! I could have sworn I've been to this website before but after browsing through some of the post I
realized it's new to me. Anyways, I'm definitely delighted I found it and I'll be book-marking and checking back often!
http://mathildahovermale.weebly.com/blog/shoe-lifts-the-professionals-treatment-for-leg-length-difference
جمعه 20 مرداد 1396 11:26 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here different web page and thought I should
check things out. I like what I see so now i'm following you.
Look forward to looking into your web page repeatedly.
How do you get rid of Achilles tendonitis?
پنجشنبه 12 مرداد 1396 06:32 ق.ظ
Hi there this is kind of of off topic but I
was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you
have to manually code with HTML. I'm starting a blog
soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience.
Any help would be enormously appreciated!
Pedro
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:48 ب.ظ
Heya i am for the first time here. I found this board and I in finding It really helpful &
it helped me out much. I'm hoping to present something back and help others such as you helped me.
Janice
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:47 ب.ظ
Since the admin of this website is working, no doubt very shortly it
will be famous, due to its quality contents.
BHW
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 09:58 ق.ظ
My family members always say that I am wasting my time here at web, however I know I am getting knowledge daily by
reading thes fastidious articles.
BHW
پنجشنبه 31 فروردین 1396 07:21 ق.ظ
I blog quite often and I genuinely thank you for your content.
This article has truly peaked my interest. I'm going to take
a note of your website and keep checking for new information about once a week.

I opted in for your RSS feed too.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo