تبلیغات
پرچمداران بصیرت - رهبر معظم انقلاب در اجتماع مردم گیلان‌غرب

مدیریت فرهنگی سازمان بسیج دانشجویی استان قم

رهبر معظم انقلاب در اجتماع مردم گیلان‌غرب

تاریخ:شنبه 23 مهر 1390-01:17 ب.ظ

رهبر معظم انقلاب: ایستادگی ملت در حفظ هویت ملی، کشور را در برابر دشمنان فائق خواهد کرد / جمهوری اسلامی در برابر دشمنان می ایستد، عقب نشینی هم نمی کند چهارمین روز سفر رهبر معظّم انقلاب اسلامی به استان کرمانشاه به عطر دیدار با مردم مومن، مقاوم و وفادار گیلان غرب معطر شد.حضرت آیت الله خامنه ای در اجتماع عظیم و پرشور مردم گیلان غرب، آحاد ملت پر استقامت ایران به ویژه جوانان را، "مدافعان هوشیار مرزهای هویت، شخصیت و شرف ملی و دینی" خواندند و با اشاره به تهمت های تروریستی اخیر آمریکا به جمهوری اسلامی ایران تأکید کردند: دشمن برای منزوی کردن ملت ایران و گسترش ایران هراسی یقه می دَرّاند و جان می کند اما همانند گذشته جز نفرت بی پایان ملتها از رژیم آمریکا و افزایش علاقه مردم به شعارهای پر افتخار ملت ایران هیچ نتیجه ای بدست نمی آورد.
رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار که صبح امروز(شنبه) در ورزشگاه شهدای گیلان غرب برگزار شد پایداری پرشکوه مردم غیور و عزیز این شهر را در دوران هجوم رژیم بعثی، مایه افتخار جوانان این منطقه دانستند و با اشاره به بازدید چند باره خود از گیلان غرب و مناطق اطراف در طول هشت سال جنگ تحمیلی افزودند: جوانان این منطقه بدانند که در دامان خانواده هایی پرورش یافته اند که شجاعت و دلاوری توأم با غربت آنها در دفاع مقدس، حقیقتاً جای افتخار دارد و نشان دهنده وجود زمینه های با ارزش معنوی و انسانی است.
حضرت آیت الله خامنه ای، دوران کنونی را دوران دفاع مقدس از "هویت و عزت ملی و اعتقادات مستحکم اسلامی" برشمردند و خاطر نشان کردند: همه دختران و پسران جوان و زنان و مردان مومنی که دوران دفاع نظامی از کشور و ملت را درک نکرده اند اکنون با همان روحیه ملی در میدان پر افتخار دفاع از شرف و شخصیت عظیم ملی و اسلامی به نقش آفرینی بپردازند.
ایشان حفظ خاطرات پر معنای دفاع مقدس را از عوامل موثر در حفظ هویت ملی برشمردند و با تجلیل از بانوی مسلمان و شجاع گیلان غربی که در آن دوران تعدادی از نظامیان دشمن را به هلاکت رساند و اسیر کرد افزودند: حفظ خاطرات پایداری مردم گیلان غرب، قصر شیرین و اسلام آباد، سرپل ذهاب و دیگر مناطق کشور در حفظ هویت ملی، دارای چنان اهمیتی است که شخصیت های برجسته، دانشمندان و عناصر فعال و متفکر باید در این زمینه احساس مسئولیت کنند.
رهبر انقلاب اسلامی انکار هویت اسلامی ملت مبارز و قهرمان ایران و منزوی کردن جمهوری اسلامی را مهمترین هدف هجوم مستمر جبهه استکبار خواندند و خاطر نشان کردند: آمریکا، اروپا و دولتهای وابسته برای درهم شکستن مقاومت ملت ایران به آب و آتش می زنند و خود را می کشند و این واقعیت نشان می دهد که ارزش تاریخی پایداری این ملت عزیز بر سر آرمانها، تا چه حد است.
حضرت آیت الله خامنه ای جنجال روزهای اخیر رسانه های وابسته به شبکه صهیونیستی بین الملل را درباره حمایت ایران از تروریزم، حلقه ای از توطئه های پی در پی مستبدان جهانی خواندند و افزودند: آنها با نسبت دادن یک تهمت مُهمَل و بی معنا به چند ایرانی تلاش کردند بهانه ای بدست آورند و جمهوری اسلامی ایران را بعنوان مدافع تروریزم مورد هجوم تبلیغاتی سیاسی قرار دهند اما این توطئه نیز نگرفت و نخواهد گرفت و مانند دیگر اقدامات آنها بی فایده و بی اثر می ماند و بر خلاف تصورشان به انزوای بیشتر خود آنها منجر خواهد شد.
 رهبر انقلاب اسلامی، با اشاره به واقعیات و حوادث منطقه و جهان، رژیم آمریکا را در چشم ملتهای جهان حکومتی منزوی و منفورترین دولتها برشمردند و خاطرنشان کردند: رئیس جمهور کنونی آمریکا دو سال قبل برای فریب افکار عمومی منطقه، در مصر به تملق گویی پرداخت اما امروز در همان کشور و دیگر کشورهای منطقه، مردم شعارهای ضد آمریکایی سر می دهند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به هراس رئیس جمهور آمریکا از مردم منطقه افزودند: این شخص حتی هنگام سفر به افغانستانِ تحت اشغال نیروهای آمریکایی و ناتو نیز، از پایگاه هوایی بگرام خارج نشد و جرأت نکرد به کابل برود چرا که در میان ملتها منزوی است و از آنها می ترسد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به گسترش جنبش وال استریت به شهرهای مختلف آمریکا خطاب به مقامات این کشور تأکید کردند: شما در میان ملت خود نیز منزوی هستید و از اکثریت مردم می هراسید، آنوقت می خواهید با حرفهای بیهوده ایران هراسی را عمومی کنید؟
ایشان با تحسین و تجلیل از پایداری ملت ایران به سردمداران استکبار خاطر نشان کردند: این نکته را بخاطر بسپارید که جمهوری اسلامی ایران طرفدار ملتهای مظلوم است، با ظالمان مخالفت و مبارزه می کند و در مقابل زورگویی و زیاده خواهی شما با همه وجود می ایستد و از هیچ آرمانی عقب نشینی نمی کند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به علاقمندی و طرفداری ملتها از شعارهای جمهوری اسلامی افزودند: در مقابل این اشتیاق روزافزون، سردمداران آمریکا طرفدارانی اقلیتی و یک درصدی دارند و این واقعیت، درست در نقطه مقابل جایگاه جمهوری اسلامی ایران است.
ایشان جوانان کشور را به قدرشناسی از این جایگاه و ظرفیت عظیم توصیه کردند و افزودند کشور متعلق به جوانان عزیز ایران است و نسل جوان و پر شور، باید با حضور هر چه گسترده تر در میدانهای علم و فناوری و دیگر عرصه ها، و مقابله هوشیارانه با نفوذ دشمن، خود را برای آینده درخشان ایران آماده کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به گسترش روز به روز نهضت اسلامی در منطقه بسیار مهم خاورمیانه تأکید کردند: جوانان فهیم کشور، اسلام را بعنوان عامل نجات بخش مادی و معنوی، پاسداری کنند چرا که هیچ تردیدی نیست که آینده متعلق به اسلام است و پرچم اسلام انشاءالله در همه منطقه به اهتراز در خواهد آمد و مجموعه ای مقتدر متحد و با عزت از ملتهای منطقه تشکیل خواهد داد.
حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگر از سخنانشان با اشاره به وجود زمینه های مستعد در استان کرمانشاه، افزودند میزان بیکاری در منطقه بالاست و دولت باید با استفاده از امکانات و توانایی های خود برای حل مشکلات استان اقدام کند و جوانان عزیز نیز با پیامدهای اجتماعی بیکاری از جمله اعتیاد و فساد اخلاقی مبارزه کنند.
در ابتدای این دیدار امام جمعه گیلان غرب، ضمن تشکر و خیر مقدم به رهبر انقلاب اسلامی به سابقه درخشان مبارزات مردم این منطقه در جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت: تقدیم 750 شهید از جمله 100 زن شهیده و چند کودک خردسال و بیش از 2300 جانباز و آزاده  نمره ممتازی را در کارنامه رشادت مردم این خطه به ثبت رسانده است.
حجت الاسلام رضوانی در ادامه بر ضرورت رفع مشکل بیکاری جوانان، کمبود آب کشاورزی و توجه به مقوله فرهنگی تاکید کرد و خواستار توجه بیشتر مسئولان به این منطقه شد.

بیانات در اجتماع مردم گیلان‌غرب

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌

و الحمد للَّه ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام على سیّدنا و نبیّنا ابى‌القاسم المصطفى محمّد و على ءاله الأطیبین الأطهرین المنتجبین الهداة المهدیّین المعصومین‌ سیّما بقیّةاللَّه فى الأرضین‌.

خداى متعال را بسیار سپاسگزارم كه عمرى داد و توانستیم بار دیگر این شهر مقاوم و مردم غیور و عزیز آن را از نزدیك زیارت كنیم. حقاً در دوران دفاع مقدس، این شهر امتحان خوبى پس داد. جوانان عزیزى كه امروز در مجموعه‌ى مردم گیلانغرب و مجموعه‌ى شهرستان زندگى میكنند، باید به خود ببالند كه پدران آنها، مادران آنها، گذشتگان آنها یك چنین عظمت و شكوهى را در یك دورانِ بسیار سخت از خود نشان دادند. من آن روزها چند بار به گیلانغرب آمدم؛ هم در خود شهر، هم در ارتفاعات نزدیك به این شهر - منطقه‌ى كوه‌هاى برآفتاب و مناطق استقرار نیروهاى خودمان - و غربت نیروهاى مدافع را در این منطقه به چشم دیدم؛ لیكن با همه‌ى این غربت، نشانه‌هاى شجاعت و دلاورى این مردم هم آشكار بود. شهرى كه نه فقط به وسیله‌ى بمباران، بلكه به وسیله‌ى تهاجم زمینى هم تهدید میشد، توانست بایستد، مقاومت كند و مردم، شهر را تخلیه نكنند. این یادبود بسیار عظیمى است از آن دوران سخت، و واقعاً جاى افتخار دارد.

 بعضى از شما جوانهاى عزیز در ایام جنگ نبودید، بعضى كودكان خردسالى بودید. من نمیخواهم بگویم جوانهاى ما به كار پدران خود و گذشتگان خود ببالند - اگرچه جاى بالیدن و افتخار كردن هست - میخواهم این نكته را عرض بكنم كه جوانِ امروز بداند در یك چنین فضائى، در یك چنین منطقه‌اى، با یك چنین خاندانهائى، پرورش یافته است.

 درست است كه امروز دفاع از مرزهاى جغرافیائى نیست، دوران جنگ مسلحانه‌ى دفاع از كشور امروز در اینجا مطرح نیست، اما دفاع از مرزهاى هویت ملى چرا؛ این مطرح است؛ دفاع از مرزهاى شخصیت دینى و اسلامى چرا؛ دفاع از مرزهاى عقیدتى چرا؛ اینها هست. همه‌مان مسئولیم. جوانِ امروز اگر در آن دوره نبوده است تا در مقابل دشمن بایستد و از هجوم او ممانعت كند و از خانه‌ى خود و شهر خود دفاع كند، امروز میتواند در میدان شرف و افتخارِ دفاع از شخصیت ملى، از عزت ملى، از هویت ملى، از عقیده‌ى مستحكم اسلامى نقش ایفاء كند. دختران و پسران جوان، زنان و مردان مؤمن، در این منطقه‌ى دفاعىِ حساسِ كنونى، همه میتوانند نقش ایفاء كنند. این روحیه باید حفظ شود. مسئولان این منطقه باید توجه كنند كه یك چنین زمینه‌ى با ارزش انسانى و معنوى و روحى در این منطقه وجود دارد؛ همچنان كه زمینه‌هاى مادى وجود دارد.

 من در كرمانشاه گفتم، به شما هم عرض میكنم؛ این منطقه، منطقه‌ى مستعدى است؛ از لحاظ آب، از لحاظ خاك، از لحاظ آب و هوا، از لحاظ جهات گوناگون، استعدادهاى بالفعل‌نشده‌اى وجود دارد؛ آن وقت همان طور كه امام جمعه‌ى محترم شما الان گفتند و درست گفتند - و من خوشم آمد از این كه امام جمعه نیازهاى مردم را، نیازهاى شهر را، مسئله‌ى خود بداند و دنبال كند - نرخ بیكارى بالاست و علاوه‌ى بر آن، عوارض بیكارى، یعنى چیزهائى از قبیل اعتیاد، در این منطقه وجود دارد.

 من میخواهم از جوانها اظهار توقع كنم. جوانهاى عزیز! با بروز و رواج اعتیاد در جامعه‌تان مبارزه كنید؛ با رسوخ فرهنگهاى فسادانگیز در جامعه‌تان مبارزه كنید. امروز شما مرزدارانِ منطقه‌ى دفاع مقدسِ از عقیده و عمل و رفتار اجتماعى هستید؛ همچنان كه همه‌ى ملت ایران مدافعانِ از هویت ملى و از شخصیت عظیم ملت ایران هستند.

 مسئولان هم بایستى ان‌شاءاللَّه به فكر باشند. ما در این سفر اطلاعات خودمان را تكمیل كردیم. مسئولین هم ان‌شاءاللَّه مى‌آیند، با آنها هم در میان گذاشته خواهد شد. به قدرى كه براى دولت امكان باشد، توانائى داشته باشد، قطعاً خدمات لازم ارائه خواهد شد.

 یكى از چیزهائى كه در حفظ همین مرز هویت ملى تأثیر زیاد دارد، عبارت است از حفظ خاطرات آن دوران دفاع مقدس و دوران باشكوه. این كه در شهر شما یك بانوى مسلمان و شجاع در مقام دفاع میتواند سرباز دشمن را اسیر كند و نیروى مهاجم را به خاك و خون بكشد، این را نگه دارید و براى خودتان حفظ كنید. این كه این شهر توانسته است در سخت‌ترین شرائط در مقابل تهاجم دشمن بایستد، این را براى خودتان نگه دارید و حفظ كنید. البته براى گیلانغرب حفظ خاطرات دوران دفاع مقدس لازم است؛ عیناً حفظ این خاطرات، براى مردم قصر شیرین، براى مردم اسلام‌آباد غرب لازم است. در آن مناطق هم مردان و زنان مدافع و مبارزى حضور داشتند، تلاش كردند و با همه‌ى وجود در مقابل دشمن ایستادند. این حفظ هویت اسلامى ملت ایران آنقدر اهمیت دارد كه براى آن، مردان بزرگ، دانشمندان بزرگ، مجاهدان بزرگ، شخصیتهاى برجسته باید احساس مسئولیت كنند.

 شما ببینید امروز دنیاى استكبار همه با هم یكى شدند، جمع شدند، براى اینكه این هویت را انكار كنند؛ براى اینكه هویت اسلامى ملت مبارز و قهرمان ایران را به انزوا بكشانند. هر كس امروز عرصه‌ى سیاستهاى بین‌المللى و بازى‌هاى بین‌المللى را در مقابل چشم داشته باشد، ببیند مستكبرین در آمریكا، در اروپا، در كشورهاى وابسته‌ى به آنها، براى در هم شكستن مقاومت ملت ایران دارند خودشان را میكُشند، یقه میدرانند، شاید بتوانند ملت ایران را وادار به عقب‌نشینى كنند، میفهمد كه این ایستادگى عمومى مردم بر سر آرمانها و ارزشهاى انقلاب چقدر ارزشمند و مهم است.

 هر چند صباحى یك بار سیاستگذارانشان، طراحانشان - به قول خودشان - در اتاقهاى فكر مى‌نشینند و علیه نظام جمهورى اسلامى و ملت ایران یك طرحى میریزند؛ اما خداى متعال این طرحهاى عقیم را خنثى میكند. در این چند روز اخیر، در همه‌ى مطبوعات و رسانه‌هاى تصویرى و صوتى و مكتوب و غیره - كه وابسته‌ى به شبكه‌ى صهیونیستى بین‌المللى بود - هیاهو و جنجال كردند، یك تهمت بى‌معنى و مهملى را به چند نفر ایرانى در آمریكا نسبت دادند، این را بهانه‌اى قرار دادند براى اینكه جمهورى اسلامى را به عنوان مدافع تروریسم مطرح كنند! نگرفت، نمیگیرد. اینگونه توطئه‌ها مرتب و پى‌درپى از سوى آنها انجام میگیرد، اما بى‌فایده و بى‌اثر.

 میگویند میخواهیم ایران را منزوى كنیم؛ اما خودشان منزوى شدند. امروز در میان ملتها، هیچ دولتى در دنیا به قدر آمریكا منفور نیست. امروز آمریكا منفورترین دولتها و رژیمها در چشم ملتهاى منطقه است. شما منزوى هستید كه منفورید.

 رئیس جمهور آمریكا دو سال قبل به مصر رفت تا یك مقدار تملق اسلام و مسلمانها بكند، بلكه بتواند افكار عمومى دنیاى اسلام را به خودش متوجه و منعطف كند. نتیجه چه شد؟ یك اقلیت كوچك - یعنى گروه حاكم؛ همین حسنى مبارك معزولِ بركنار شده - طرفدارى كردند، اما عموم ملت مصر و عموم ملتهاى منطقه فریب این ظاهرسازى را نخوردند. امروز شما مى‌بینید شعار ضد آمریكا در همان كشورها برپاست.

 رئیس جمهور آمریكا به كشور افغانستان - كه كشور تحت اشغال آنهاست و صد و چند ده هزار نیروى آمریكائى و ناتو در افغانستان هستند - سفر میكند، اما جرأت نمیكند از پایگاه بگرام، كه پایگاه آمریكائى است، خارج شود؛ با هیچكدام از رجال سیاسى افغانستان در كابل  و غیر كابل نتوانست ملاقات كند؛ رفت به پایگاه، از پایگاه آمد بیرون! شما از اكثریت مردم میترسید، از اكثریت ملتها میترسید. امروز شما از اكثریت ملت خودتان در آمریكا هم میترسید؛ نشانه‌اش این حركت و جنبش وال استریت است كه به نیویورك محصور نماند؛ در شهرهاى متعدد دیگر در آمریكا مردم اظهار نفرت میكنند. پس شما منزوى هستید.

 براى اینكه جمهورى اسلامى را منزوى كنند، «ایران‌هراسى» را عمومى كنند، مرتباً حرف پشت سر حرف مى‌آورند. نه؛ ایران طرفدار ملتهاست، طرفدار مظلومین است. جمهورى اسلامى با ظلم مخالف است، با ظالم مبارزه میكند، در مقابل زورگوئى و زیاده‌خواهى ظالمان و مستكبران هم با همه‌ى وجود مى‌ایستد و عقب‌نشینى نمیكند. براى همین است كه ملتها هر جائى كه جمهورى اسلامى را میشناسند، به جمهورى اسلامى علاقه‌مندند، طرفدار جمهورى اسلامى‌اند، شعارهاى جمهورى اسلامى براى آنها دلنشین است؛ بعكسِ شما سران رژیم ایالات متحده‌ى آمریكا، كه در عراق منفورید، در افغانستان منفورید، در مصر منفورید، در تونسِ بعد از انقلاب منفورید، در لیبى كه نیروهاى نظامى وارد كردید و تحرك نظامى دارید، منفورید؛ حتّى در اروپا منفورید.

 چند سال قبل در یكى از كشورهاى اروپائى طبق معمول یك اقلیتى نشستند جایزه‌ى صلح نوبل را براى رئیس جمهور فعلى آمریكا تصویب كردند - اینها یك اقلیتى بودند؛ انگیزه‌هاى سیاسى، روابط سیاسى بر این كار آنها حاكم بود - بعد رئیس جمهور آمریكا رفت كه جایزه را بگیرد، مردم همان كشور علیه رئیس جمهور تظاهرات كردند! شما با اقلیتها هستید، شما با مجموعه‌هاى یك درصدى هستید، مجموعه‌هاى عظیمِ نود درصدى مردم با شماها مخالفند؛ این درست نقطه‌ى مقابل جهتگیرى و حركت جمهورى اسلامى است. لذا دشمن با تلاش خود، با فعالیت خود، با جان كندن خود، در مبارزه‌ى با ملت ایران به جائى نمیرسد و ایستادگى ملت، ایستادگى جوانان ما براى حفظ هویت ملى و شخصیت اسلامى‌شان، بر همه‌ى این تلاشها فائق مى‌آید. و من از شما جوانهاى عزیز میخواهم قدر این وضعیت را بدانید و خودتان را روزبه‌روز براى آینده‌ى پرافتخارِ سربلند آماده‌تر كنید.

 خوشبختانه امروز میدان علم باز است، میدان فعالیتهاى فناورى باز است؛ مسئولین كشور میدانهاى اقتصادى را هم باید باز كنند تا جوانهاى این كشور با اعتماد به نفس وارد میدانهاى گوناگون بشوند. این كشور مال شماست. نسل ما آنچه كه در توان داشته است، در طول سالهاى متمادى انجام داده است. امروز كشور مال جوانهاست، متعلق به جوانهاست. در بخشهاى گوناگون، جوانها باید خودشان را آماده نگه دارند. با نفوذ دشمنان، با تأثیر فرهنگى دشمنان، با عوامل سست‌كننده‌اى كه دشمن در جامعه تزریق میكند، شما جوانها مقابله و مبارزه كنید. اسلام را به عنوان نجاتبخش مادى و معنوى بدانید و بشناسید.

 پرچم اسلام ان‌شاءاللَّه همه‌ى این منطقه را نجات خواهد داد. امروز ما داریم مشاهده میكنیم كه روزبه‌روز نهضت اسلامى در این منطقه‌ى عظیم اسلامىِ خاورمیانه رو به گسترش است؛ دشمن در حال انزواست، در حال عقب‌نشینى است و حركت اسلامى على‌رغم حركتى كه دشمن براى خاموش كردن آن میكند، در راه پیشروى است.

 من تردیدى ندارم كه آینده متعلق به اسلام است، آینده در قلمرو اسلام است و شما جوانها ان‌شاءاللَّه به توفیق الهى آن روزى را كه پرچم اسلام در همه‌ى این مناطق به اهتزاز دربیاید و یك مجموعه‌ى متحد اسلامىِ مقتدر و باعزت تشكیل بشود، خواهید دید.

 من مجدداً ابراز خرسندى میكنم از حضور در میان مردم عزیز گیلانغرب و همچنین مردم اسلام‌آباد و قصرشیرین كه زحمت كشیدند تشریف آوردند و در این اجتماع، بعضى حضور دارند. همچنین عذرخواهى میكنم اگر نتوانستم به شهرهاى دیگر بروم. فرصتها و امكانات محدود است؛ اگرچه میل ما و ارادت ما به مردم این مناطق، یك ارادت همگانى است.

 پروردگارا! به محمد و آل محمد، ما را به خدمتگزارىِ واقعى و مخلصانه براى این ملت موفق بفرما. پروردگارا! دشمنان این ملت را مغلوب و منكوب كن. پروردگارا! آرزوهاى بزرگ و آرمانهاى والاى این ملت را برآورده بفرما. قلب مقدس ولى‌عصر (ارواحنا فداه) را از همه‌ى ما راضى و خشنود كن. ارواح طیبه‌ى شهدا و روح مطهر امام بزرگوار را از ما راضى كن.

والسّلام علیكم و رحمةاللَّه و بركاته‌


نوع مطلب : اخبار 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
lucretiascholle.hatenablog.com
شنبه 21 مرداد 1396 03:21 ق.ظ
Great post. I was checking continuously this blog and I'm impressed!
Extremely helpful info particularly the last part :) I care for such info much.
I was looking for this particular information for a very long
time. Thank you and good luck.
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 08:19 ب.ظ
Great weblog here! Additionally your site rather a lot up very fast!

What web host are you using? Can I am getting your affiliate hyperlink in your host?
I wish my website loaded up as quickly as yours lol
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 05:31 ق.ظ
Hey there! This post could not be written any better!

Reading through this post reminds me of my previous room mate!
He always kept talking about this. I will forward this write-up to
him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 04:10 ب.ظ
This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something
that helped me. Kudos!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo